Aktualności
Komitet Stały Rady Ministrów nie próżnował. W toku prac po zgłoszonych przez zaproszone do współpracy resorty do pierwszej wersji Projektu Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym wprowadzono trochę poprawek.
Teraz, żeby nie być gołosłownym za pismem przewodnim do poprawionej wersji Projektu, aby niczego nie pominąć, zacytujemy, co się zmieniło.
W toku prac, odpowiadając na sugestie Ministra Sprawiedliwości
“doprecyzowano podstawę wpisu do księgi wieczystej roszczenia banku o przeniesienie własności nieruchomości lub prawa oraz zapisy dotyczące ustanowienia kuratora spadku, jak również regulacje dotycząca podmiotów, z którymi bank zawiera umowę o przeniesienie własności nieruchomości lub prawa”.
Po uwagach Ministra Spraw Wewnętrznych natomiast
“doprecyzowano informacje o bezpłatnym aneksowaniu umowy odwróconego kredytu hipotecznego w przypadku zmiany osoby do kontaktu po śmierci kredytobiorcy oraz wydłużono minimalny termin, jaki bank powinien wyznaczyć kredytobiorcy w celu dopełnienia określonych w projekcie obowiązków względem nieruchomości lub lokalu”.
Zgodnie z sugestiami Przewodniczącego KNFu – doprecyzowano m.in.
“zakres przepisów ustawy Prawo Bankowe, które nie będą miały zastosowania do odwróconych kredytów hipotecznych, zapisy określające elementy umowy, prawa kredytobiorcy do rekompensaty w przypadku, gdy bank nie wykonuje obowiązku informacyjnego lub sporządza umowę niezgodnie z wymogami, zamknięty katalog przypadków w jakich bank wypowiedzieć umowę odwróconego kredytu hipotecznego”.
Tak, jak chciał Prezes UOKiK
“doprecyzowano zapisy w zakresie m.in. definicji odwróconego kredytu hipotecznego, elementów umowy, obowiązku posiadania i zawarcia umowy ubezpieczenia nieruchomości lub lokalu od zdarzeń losowych, prawa kredytobiorcy do rekompensaty w przypadku, gdy bank nie wykonuje obowiązku informacyjnego lub sporządza umowę niezgodnie z wymogami, rezygnacji z możliwości wstrzymania wypłaty odwróconego kredytu hipotecznego w przypadku, gdy kredytobiorca nie udzieli bankowi pełnomocnictwa oraz obowiązku żądania przez bank udzielenia bankowi niniejszego pełnomocnictwa”.
Ponadto, na wniosek Prezesa NBP
“doprecyzowano m.in. zakres przepisów ustawy Prawo Bankowe, które nie będą miały zastosowania do odwróconych kredytów hipotecznych, zapisy określające elementy umowy, sposób zabezpieczenia kredytobiorcy przed przerzucaniem na niego przez bank strat na odwróconym kredycie hipotecznym wynikających np. ze spadku cen nieruchomości, jak również zabezpieczenia banku przed umyślnymi działaniami kredytobiorcy lub jego spadkobierców skutkującymi utratą przez bank możliwości zaspokojenia się z nieruchomości lub lokalu, będącej podstawowym zabezpieczeniem odwróconego kredytu hipotecznego”.
Chyba największej zmiany dokonano w Projekcie za sprawą Ministra Spraw Zagranicznych, a mianowicie
“doprecyzowano zapis o walucie, w której będzie można udzielić odwróconego kredytu hipotecznego, poprzez wskazanie, że jest to waluta, w której kredytobiorca uzyskuje większość dochodów” oznacza to, że raczej nie będzie wyłączności dla waluty polskiej.
Oprócz tego, w czasie posiedzenia Komisji Prawniczej została uwzględniona uwaga KNF odnośnie rezygnacji z wprowadzania ustawowego obowiązku dla kredytobiorcy posiadania w okresie trwania umowy odwróconego kredytu hipotecznego ubezpieczenia nieruchomości lub lokalu od zdarzeń losowych. Ministerstwo Finansów przyjęło argumentację KNF, że
“wprowadzenie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych pociągałoby za sobą konieczność poddania tego obowiązku reżimowi ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 392, z póz. zm.)”.
Jednocześnie projekt wskazuje, iż kredytodawca ma prawo wymagać ubezpieczenia objętej umową odwróconego kredytu hipotecznego nieruchomości od zdarzeń losowych, zatem należy powyższe kwestie pozostawić praktyce rynkowej, co powinno w wystarczający sposób zabezpieczyć interesy stron umowy o odwróconą hipotekę.
Mamy nadzieję, że pomogliśmy Państwu w poukładaniu sobie informacji o odwróconej hipotece, i że będą to już ostatnie poprawki, i teraz Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zostanie ostatecznie zaakceptowany przez Komitet Rady Ministrów, a potem trafi do Sejmu.