Aktualności
Przyszła wiosna i jakby ze snu zimowego, obudzili się wszyscy zainteresowani tematem odwróconego kredytu hipotecznego. O przepraszam, prostuję, wszyscy z wyjątkiem polityków, a ściślej rzecz ujmując Ministerstwa Gospodarki, które już od połowy lutego wgłębia się w treści uwag przedstawionych przez poszczególne resorty do “ustawy a`la Pawlak” i wgłębić się nie może…
Ale do rzeczy. Od jakiegoś tygodnia wszyscy “rzucili się” na osławione już w sieci prognozy, tudzież symulacje, Związku Banków Polskich odnośnie konkretnych ekonomicznych skutków “odwróconej hipoteki” dla przyszłych kredytobiorców.
Tymczasem… nie było to żadne odkrycie… Prognozy te bowiem powstały rzeczywiście dzięki Związkowi Banków Polskich, ale na zlecenie Ministerstwa Finansów po tym, jak o uzupełnienie o nie Założeń do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym poprosili ministrowie z premierem na czele. Resort Finansów się sprężył i w ciągu niespełna miesiąca, przedstawił gotową analizę do wiadomości publicznej. Ze szczegółami można zapoznać się -tutaj- .
Była ona gotowa i dostępna (wraz z całościową analizą czynników pozaekonomicznych, a także z Charakterystyką i rynkiem usług finansowych umożliwiających upłynnienie kapitału zakumulowanego w nieruchomości (Equity Release) -tutaj- i Oceną stanu regulacji usług Equity Release w Polsce -tutaj-) już 26 stycznia 2012 roku. Jednak wtedy nikt specjalnie nie zwrócił na nie uwagi… No cóż, widać nie tylko młodość, ale i zima ma swoje prawa…
Wracając do tematu. Wyżej wspomniane symulacje zostały przygotowane przez Związek Banków Polskich w układzie tabelarycznym, zebrane na wykresach, bardzo starannie z uwzględnieniem wieku, płci beneficjentów oraz położenia przykładowych nieruchomości w różnych częściach kraju.
Obejmują one trzy warianty odwróconej hipoteki zależnie m.in. od limitu LtV: Wariant I – ostrożny (LtV ≤50%), wariant II – realny (LtV≤80%), wreszcie wariant III (hipotetyczny) – wypłata dożywotnia (LtVt≥80%)oraz dane dotyczące rent hipotecznych (dla porównania).
Trzeba zaznaczyć, że prognozy te w wariancie II – realnym (preferowanym przez Ministerstwo Finansów), pokazały wyraźnie, że odwrócony kredyt hipoteczny może podreperować domowy budżet beneficjentów nawet o 50%. Na nich opiera się przygotowany kilka dni temu raport, ale czy wnosi on coś nowego?
Jak się te przypuszczenia kształtują w odniesieniu do konkretnych prognozowanych danych, co z tego wynika dla konkretnego przyszłego kredytobiorcy, o tym szerzej w następnej części… za tydzień.