Aktualności
Ech… o odwróconym kredycie hipotecznym, o tym czym jest, i jak bardzo różni się on od rent dożywotnich, czy ogólnie wszystkich świadczeń na prawach dożywocia bębnimy z uporem maniaka praktycznie od momentu, kiedy idea odwróconej hipoteki pojawiła się w naszej polskiej rzeczywistości, ale wszystko wskazuje na to, że wciąż jest społeczny i medialny niedosyt w tych fundamentalnych kwestiach, nie mówiąc już o niuansach prawno-ekonomicznych.
Dlatego postanowiliśmy temat poruszyć raz jeszcze.
Bezpośrednim impulsem do tego stała się “ekspercka” wypowiedź Prezesa jednego z funduszy hipotecznych oferujących obecnie renty dożywotnie w Polsce w TVP2.
Aż dziw bierze, jak łatwo można ludziom namieszać w głowach. Wystarczy kilka zdań i klops…
Miało być o tym: “Renta dożywotnia, czy odwrócony kredyt hipoteczny?”, a była sprytna reklama obecnej oferty pewnego FH i bzdury na temat odwróconego kredytu hipotecznego. Zgadzało się tylko jedno, że kredytu na razie w Polsce jeszcze nie ma.
Podana definicja oraz istota odwróconej hipoteki, która ma być oferowana w bankach, jak tylko w życie wejdzie Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, nad którą zaawansowane już prace trwają, to jakaś żenada i chucpa, czy jak kto woli hucpa.
Nie będziemy tu odkrywać nic nowego. Po prostu przytoczymy definicje tych obu produktów i odpowiemy na pytanie zawarte w temacie programu, żeby seniorzy mieli jasność.
Za serwisem OdwroconaHipoteka.pl podajemy:
ODWRÓCONY KREDYT HIPOTECZNY (w Polsce) – gwarantowana już wkrótce ustawą usługa finansowa o charakterze kredytu, wypłacanego przez bank właścicielowi nieruchomości bez względu na wiek i cel, z odroczoną spłatą do dnia śmierci kredytobiorcy, gdzie zabezpieczeniem udzielanego kredytu będzie objęta umową nieruchomość; przy czym beneficjent do końca życia pozostanie jej właścicielem, a po rozliczeniu kosztów kredytu bank wypłaci pozostałą kwotę spadkobiercom
RENTA DOŻYWOTNIA – oferowana przez spółki prywatne osobom starszym renta w zamian za prawo własności do lokalu, inaczej umowa dożywocia, oparta na prawie dożywocia w przepisach zawartych w Kodeksie Cywilnym, zwyczajowo tzw. dożywocie.
Do tych definicji dodamy tylko, że w przypadku odwróconego kredytu hipotecznego właścicielem nieruchomości beneficjent jest do końca życia, w przypadku renty dożywotniej traci to prawo bezpowrotnie z chwilą podpisania umowy z firmą. To jest największa i najważniejsza różnica między tymi produktami.
Renta dożywotnia, czy odwrócony kredyt hipoteczny? Teraz. Ani jedno, ani drugie bo renta dożywotnia oferowana na zasadzie jedynie prawa cywilnego stworzonego dla więzów rodzinnych nie jest do końca bezpieczna, a odwróconego kredytu hipotecznego jeszcze nie ma. Taka jest rzeczywistość, czy to się spółkom prawa handlowego podoba, czy nie.
Taka postawa, zaprezentowana w TVP2 w czasie bardzo dużej oglądalności, pokazuje naszym zdaniem, że FH nie do końca tak bardzo zależy na wprowadzeniu regulacji dotyczących świadczeń na prawie dożywocia zainicjowanych przez Ministerstwo Gospodarki i że deklaracje składane choćby na Konferencji w UOKiK w zeszłym roku, jak bardzo im zależy na ustawach, to tylko zwykłe lizusostwo i wdzięczność raczej “przez zęby” niż z serca… Ale to już nie nasz problem.