Aktualności
“Jest to ogromne ryzyko dla emeryta, po pierwsze, że straci mieszkanie trafiając do nieuczciwych osób, a po drugie, że ma deklaracje jedynie uzyskiwania renty, której wcale może nie dostać” powiedział piątkowej Panoramie Krzysztof Oppenheim – ekspert rynku nieruchomości. Tak o rentach dożywotnich mówi się w Polsce nie tylko dziś, ale od lat.
Co do tego, że regulacje dotyczące świadczeń na prawie dożywocia są w Polsce niezbędne, chyba nikt nie ma a przynajmniej do tej pory nie miał wątpliwości. Nie miał, bo ku naszemu zdziwieniu okazało się, że renta dożywotnia… parzy!
Po tym, jak reporterzy Panoramy próbowali ustalić oczywistą (jak nam się do tej pory wydawało) oczywistość, kto jest odpowiedzialny za projekt dotyczący funkcjonowania ofert spółek prywatnych, doszliśmy do wniosku, że to co obecnie wyprawiają ministerstwa z tymi ważnymi regulacjami, o które zaciekle jak przysłowiowy lew walczyło Ministerstwo Gospodarki, blokując Założenia do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym autorstwa Ministerstwa Finansów, można obecnie określić jedynie jako dziecięcą podwórkową, nieco zapomnianą choć kilkadziesiąt lat temu bardzo popularną grę w ‘piłka parzy’. Z tą różnicą, że teraz parzy właśnie… renta dożywotnia.
O co konkretnie chodzi? Już wyjaśniamy. Zajmujący się tematem odwróconej hipoteki Witold Tabaka po ogłoszeniu sukcesu Rządowego projektu ustawy w Sejmie, tak zrelacjonował aktualny stan rzeczy dotyczący Ustawy a`la Pawlak: “Sprawą nie zajmuje się już Ministerstwo Finansów. W Ministerstwie Gospodarki usłyszeliśmy, że to projekt Ministerstwa Sprawiedliwości. W Ministerstwie Sprawiedliwości, że to projekt Gospodarki. Ostatecznie nikt nie zdecydował się na wypowiedź przed kamerą”.
W jaki sposób to skomentować? Chyba tylko tak, jak my powyżej lub co najwyżej, parsknąć śmiechem.
Ministerstwo Finansów na szczęście może odetchnąć i to podwójnie bo nic komentować nie musi.
Po pierwsze dlatego, że co i jak będzie dalej z ministerialnymi igraszkami (z których zza węgła cieszą się fundusze) i rentami dożywotnimi to już twórców przepisów, które wprowadzą na nasz rynek finansowy nowy kredyt dedykowany w sposób szczególny seniorom, nie musi ich obchodzić. Po drugie, dlatego, że będący przedmiotem piątkowego I Czytania w Sejmie Rządowy projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym został przyjęty jednogłośnie, nawet ze sporym entuzjazmem i skierowany do dalszego procedowania w Komisji Finansów Publicznych.
Tam natomiast będzie on przedmiotem prac wraz z Poselskim Projektem Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym autorstwa SLD. Oba dokumenty są niemalże tożsame, więc liczymy na szybki rozwój wypadków i konstruktywny kompromis. Bardziej ‘fajkę pokoju’ niż ‘wojenną ścieżkę’, jak powiedzieliby starzy Indianie.
O to już dziś i my apelujemy, dla dobra seniorów, zwłaszcza, że jak podkreślił dr Jacek Furga ze Związku Banków Polskich, komentując aktualną sytuację odwróconej hipoteki: “Potrzebujemy, że tak powiem mocnego popchnięcia do przodu bo został Projekt przyjęty, zaakceptowany przez rząd; szybkiego skierowania na ścieżkę szybką legislacyjną, ponieważ straciliśmy już kilka lat”.