Aktualności
(wstępne refleksje nad treścią regulacji obejmującej odwróconą hipotekę)
Ostatnio pisaliśmy o terminach i prognozach, dziś będzie o zawartości. Rządowe Centrum Legislacyjne udostępniło nam już oficjalną treść Projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Postaramy się poniżej pokrótce przedstawić jego zawartość.
Cały dokument z dnia 11 lutego 2014r. Składa się z 7 rozdziałów precyzujących starannie wszystkie aspekty związane z odwróconą hipoteką. I tak:
- Rozdział pierwszy – Przepisy ogólne (Art.1- Art.8)
- Rozdział drugi – Zasady i tryb zawierania umowy odwróconego kredytu hipotecznego (Art.9-Art.12)
- Rozdział trzeci – Prawa i obowiązki stron odwróconego kredytu hipotecznego (Art.13-Art.20)
- Rozdział czwarty – Rozliczanie odwróconego kredytu hipotecznego (Art.21-Art.31)
- Rozdział piąty – Upadłość banku (Art.32-Art.33)
- Rozdział szósty – Zmiany w przepisach obowiązujących (Art.34-37)
- Rozdział siódmy – Przepis końcowy (Art.38)
Treść została poparta obszernym bo aż prawie 16 stronicowym Uzasadnieniem. W Projekcie ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym nie zabrakło też ważnych załączników. Wśród nich znalazły się 5 stronicowy Formularz Oceny Skutków Regulacji oraz Wprowadzenie do niego.
Teraz postaramy się je omówić w telegraficznym skrócie, żeby nikogo nie zanudzić.
Rozdział pierwszy to sprecyzowanie czym jest odwrócony kredyt hipoteczny. Rozdział drugi opisuje, w jaki sposób będą mogły być zawierane umowy przez bank. Następnie precyzuje się prawa i obowiązki zarówno kredytodawcy, jak i kredytobiorcy odwróconej hipoteki względem siebie. Rozdział czwarty podaje, w jaki sposób ma się odbywać rozliczenie kredytu po śmierci kredytobiorcy – jakie w związku z tym bank ma prawa i obowiązki względem spadkobierców. Rozdział kolejny to sposób postępowania,gdyby doszło do upadłości instytucji kredytującej. W rozdziale szóstym wskazuje się konkretne sposoby zmiany obecnie obowiązujących przepisów: Kodeksu postępowania cywilnego, Ustawy Prawo o notariacie, Ustawy Prawo bankowe oraz o Kredycie konsumenckim.
Ocena Skutków Regulacji natomiast określa:
1. Jaki problem został rozwiązany dzięki ustawie?
2. Jakie jest rekomendowane rozwiązanie (w tym planowane narzędzia interwencji) i oczekiwany efekt?
3. Jak problem został rozwiązany w innych krajach, w szczególności w krajach członkowskich OECD/UE?
4. Podmioty, na które oddziałuje projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym
5. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
Warto zapoznać się z treścią całego dokumentu, niemniej jednak, jeśli lektura aktów prawnych nie należy do stałego zestawu lektur “do poduszki”, jesteśmy w stanie to zrozumieć. Obiecujemy, że nie zostawimy naszych Czytelników samych sobie z tą kwestią i będziemy pojawiające się kolejne dokumenty, w podobny sposób, Państwu przybliżać.