Aktualności
To dla odwróconej hipoteki i rent dożywotnich był bardzo obfity w działania tydzień. Może nie wszyscy dostrzegli je gołym okiem, ale my tak. Wiemy, że teraz sezon urlopowy i nie wszyscy chcą surfować po sieci w poszukiwaniu wiadomości o aktualnym rozwoju sytuacji na arenie prac nad Ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym, stąd przedstawiamy nasze spostrzeżenia.
Ciekawy i bardzo cenny głos w temacie zabrał przy okazji prac Sejmu nad Poselskim projektem SLD odnośnie odwróconej hipoteki ekspert Związku Banków Polskich, Bolesław Meluch. Obok podtrzymania stanowiska ZBP co do konieczności przyspieszenia prac nad Ustawą, podniósł on problem, od dawna nurtujący specjalistów od finansów, bagatelizowany natomiast przez ogromną większość społeczeństwa, które w zgotowanym przez Ministerstwo Gospodarki kociokwiku niezależnie od poziomu życia, czy wykształcenia dawno się pogubiło. Chcemy go dziś przynajmniej we fragmencie wyeksponować, a mianowicie:
Niezwykle ważnym celem uregulowania powyższej instytucji jest wyraźne wskazanie na różnice między obiema instytucjami, tj. odwróconego kredytu hipotecznego oraz dożywotniej renty w zamian za przeniesienie własności nieruchomości, tak by zainteresowane osoby mogły podjąć świadomą i przemyślaną decyzję o skorzystaniu z jednej z nich, po dokonaniu oceny korzyści i rodzajów ryzyka, jakie wiążą się z każdym z przedstawionych rozwiązań. Ustawowe uregulowanie obu instytucji w jednym akcie prawnym uniemożliwi dokonanie właściwej oceny różnic przez beneficjenta (źródło: zbp.pl, podkreślenie-autora).
Z drugiej strony mamy dość intensywne prace poszczególnych resortów nad “ustawą a`la Pawlak”, która po porażce w trzecim podejściu doczekała się odsłony czwartej, ale niestety po raz kolejny niedoskonałej bo tam, gdzie trafiła do oceny, znów znaleziono kolejne zastrzeżenia, głównie natury prawnej.
Nie będziemy w tym miejscu szczegółowo analizować Uwag poszczególnych podmiotów, jakie spływały i spływają do Rządowego Centrum Legislacyjnego bo chyba nie o to chodzi, ale chcemy pokazać, że do finału to jeszcze daleka, a nawet bardzo daleka droga…
Do tej pory w temacie zabrali głos: Ministerstwo Finansów, UOKiK, KNF, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Polska Izba Ubezpieczeń a nawet Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Czekamy na następne, osoby szczególnie zainteresowane treścią zapraszając do lektury.
Choć teoretycznie prace resortów jak widać, trwają to nowy produkt finansowy – odwrócony kredyt hipoteczny w Polsce ma bardzo nikłe szanse na to, że zostanie wprowadzony bo niedługo może okazać się, że efekt żmudnej pracy Ministerstwa Finansów i choćby KNF czy ZBP nad Założeniami do projektu o odwróconym kredycie hipotecznym się “przeterminował”, a więc… zabawa musi zacząć się od nowa…