Aktualności
W związku z tym, że otrzymujemy od różnych osób coraz więcej pytań z serii:“Co się dzieje z ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym?”, “Kiedy w końcu będzie można skorzystać z tego kredytu bo moi rodzice potrzebują pomocy?, “Komu zależy na tym, żeby było tak, jak jest?”, dziś my w imieniu wszystkich potrzebujących bezpiecznego wsparcia finansowego nie po raz pierwszy zresztą pytamy rząd: Czy długo jeszcze mamy czekać na odwróconą hipotekę?
Odwrócony kredyt hipoteczny zwłaszcza w polskiej sytuacji ekonomicznej i kondycji systemu emerytalno-rentowego aż się prosi, by zaczął funkcjonować, jak najszybciej. Funkcjonować nie po to, by naciągać ludzi na wątpliwe transakcje oddawania mieszkań za bezcen bliżej nieokreślonym parabankom, ale by pomagać na jasnych zasadach godniej żyć z pomocą banków – instytucji najwyższego zaufania publicznego.
Jakiś czas temu w temacie bardziej rent dożywotnich Rzecznik Praw Obywatelskich apelowała, żeby w procedurze zawierania umów obligatoryjnie uczestniczyli prawnicy. To jej zdaniem przyczyni się do większego zabezpieczenia seniorów przed nadużyciami nieuczciwych spółek prawa handlowego, żerujących na naiwności najsłabszych i najbiedniejszych bo przecież zamożni nie potrzebują pozbywać się swojego dachu nad głową, by wykupić receptę w aptece.
Ubiegając komentarze wszystkich, którym zależy na połączeniu prac nad Założeniami do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym i “ustawą a`la Pawlak” nie była to sugestia by wszystko “wrzucić do jednego worka” wydłużając prace, lecz by zabezpieczyć los ludzi w gwarancjach, które powinny powstać.
Trudno powiedzieć, w jaki sposób Komitet Stały Rady Ministrów potraktuje całą sprawę i “kuksańce” Pani profesor Lipowicz, niemniej jednak w imieniu wszystkich, którzy do nas piszą dziękujemy za nie, ponieważ sprawiają one, że możemy przypominać rządowi o problemie, którym niewątpliwie brak regulacji w temacie zarówno odwróconej hipoteki, jak i rent dożywotnich, choć te drugie nie leżą w kręgu naszego bezpośredniego zainteresowania m.in ze względów bezpieczeństwa dla beneficjentów.