Aktualności
Nie wszyscy wiedzą, że 18 grudnia 2012 roku z inicjatywy m.in. Związku Banków Polskich, zaniepokojonego o dalsze losy prac nad Ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym, odbyło się niezwykle ważne dla przyszłości odwróconej hipoteki posiedzenie Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w specjalnym trybie.
Wzięli w niej udział między innymi przedstawiciele: Związku Banków Polskich, Komisji Nadzoru Finansowego, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Senatu RP.
Co prawda, tematem spotkania była Rola banków w finansowaniu rynku nieruchomości, ale już w trakcie, a właściwie na początku, okazało się, że zostało ono niejako zdominowane przez kwestie związane z odwróconym kredytem hipotecznym i rentami dożywotnimi. Trudno się temu dziwić.
Ale przejdźmy do konkretów. W interesującym nas temacie wypowiadali się prawie wszyscy uczestnicy Posiedzenia. Chociaż na pierwszy rzut oka nic nowego nie odkryto, pokazało ono obecne stanowiska poszczególnych resortów i instytucji, co do konieczności regulacji związanych z wprowadzeniem na polski rynek odwróconego kredytu hipotecznego i kształtu oraz zasadności łączenia regulacji odnośnie w/w kredytu z “ustawą a`la Pawlak”.
Nie rozwlekając się zbytnio, trzeba powiedzieć, że z wypowiedzi wszystkich uczestników na temat odwróconej hipoteki i rent dożywotnich wynikało, iż nie ma wątpliwości, że stosowne regulacje są konieczne i to jak najszybciej. I tu skończyło się porozumienie.
W toku spotkania, z minuty na minutę stawało się coraz bardziej jasne, że sprawa wcale nie jest tak prosta, jak próbował ją przedstawić przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki dążący do “wrzucenia” bardzo lekką ręką w jeden wór tak różnych instrumentów, jak odwrócony kredyt hipoteczny i renta dożywotnia.
Z jego stanowiskiem nie zgodzili się bowiem (i słusznie) ani Związek Banków Polskich, ani Komisja Nadzoru Finansowego, ani Ministerstwo Finansów, ani wreszcie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy obecni na Posiedzeniu Senatorowie, argumentując sprawę bardzo logicznie i wnikliwie, każdy z punktu widzenia zakresu swojej działalności.
Co wyniknie z takiego stanu rzeczy, nie wiadomo. Jedno jest pewne, że tematu nie da się zamknąć “szybko, łatwo i przyjemnie” i rozmowy będą trwały. Najważniejsze jest to, że jak podkreślił Przewodniczący Senackiej Komisji, teraz wiadomo o czym rozmawiać i w czym leży problem bo odwrócony kredyt hipoteczny i propozycja regulacji rent na prawach dożywocia wcale nie są ze sobą tożsame, ani tak podobne, jak sugeruje Ministerstwo Gospodarki.