Aktualności
Od jutra rusza specjalny rządowy program pomocowy adresowany do seniorów – darmowe leki dla osób, które ukończyły 75 rok życia. Nie będziemy tu dywagować, jakie medykamenty na takiej liście powinny się znaleźć, czy te są potrzebne, czy nie, bo tym zajmą się zapewne specjaliści po medycynie, ale chcemy zwrócić uwagę na inną, bliższą nam kwestię.
Według danych GUS na lata 1950-2013 osoby po 75 roku życia stanowią w Polsce 7% ludności. Jeśli chodzi o średnią długość życia dla kobiet to 81,1 lat, dla mężczyzn 73,1 lat i w obu tych wypadkach wciąż wzrasta. Biorąc pod uwagę ogólno europejską tendencję brzydko powiedziawszy starzenia się społeczeństwa, procenty te na pewno nie zmaleją, a wzrosną…
Lista leków S na pewno ułatwi starszym osobom funkcjonowanie (jakiś promil dochodu zostanie w ich portfelach), ale nie “załatwi” wszystkiego. Tej grupie kredytowo wykluczonych pomogło by z pewnością bardziej kompleksowo inne rozwiązanie. Nietrudno się domyślić, że ‘pijemy’ tu do zastoju w procedurach nad wprowadzeniem odwróconej hipoteki w Polsce.
To właśnie odwrócony kredyt hipoteczny pozwoliłby seniorom spokojnie i bezpiecznie doczekać końca żywota w miejscu stałego zamieszkania, w myśl zasady, że starych drzew się nie przesadza, z drugiej strony dałby możliwość wykorzystania funduszy zablokowanych w nieruchomości na różne potrzeby. Niekoniecznie na zbytki i podróże dookoła świata, ale przede wszystkim na godniejsze życie. Na to, by robiąc zakupy w osiedlowym sklepie spożywczym nie musieli przy kasie skrupulatnie liczyć każdy grosz i często odkładać owoce, sok, czy droższy serek z powrotem na półkę, ze łzami w oczach, bo najpierw trzeba opłacić konieczne media.
Mieszkanie w spadku dla najbliższych to ważny element zabezpieczenia przyszłości młodych, ale dzieci, wnuki często nie mają możliwości pomocy starszym członkom rodziny, właśnie ze względów finansowych. Muszą się zadłużać, aby nie pozostawić babci, czy dziadka bez wsparcia. Kredyt konsumpcyjny, o ile sytuacja zawodowa pozwoli go uzyskać, niesie za sobą spore koszty i wymaga spłacenia.
Sytuacja taka wzmaga napięcia i tworzy tak zwane błędne koło, które przerwać może dobra, kompleksowa polityka senioralna i … odwrócona hipoteka. Odwrócona hipoteka, która choć jest, to nadal niestety jej nie ma.
***
Wprowadzenie Listy S w obieg to znak, że polscy seniorzy jeszcze kogoś obchodzą. To też doskonały moment, aby ponownie zaapelować do banków o przyspieszenie prac nad wprowadzeniem oferty odwróconego kredytu hipotecznego na polski rynek. Kto pierwszy podejmie to ważne wyzwanie?