Odwrócona hipoteka a podatki
Czy odwrócona hipoteka jest opodatkowana?
Odwrócona hipoteka w swoich założeniach ustawowych wynikających z ustawy z dnia 23 października 2014r. opublikowanej w Dz.U. poz. 1586 dn. 14 listopada 2014 roku, będzie całkowicie wolna od podatków, przeznaczona dla wszystkich, bez względu na wiek, ale dostosowana głownie do możliwości i potrzeb osób starszych. Dla nich też będzie najbardziej opłacalna.
W celu uzyskania stałego przychodu z odwróconej hipoteki beneficjent będzie musiał być właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości, która ma być objęta umową kredytową. Spełnienie powyższych warunków sprawi, że osoba ta nie będzie miała problemu z uzyskaniem odwróconej hipoteki na swojej własności/współwłasności. Ten typ kredytu pozwala prowadzić normalne życie bez finansowych obciążeń – w tym wynająć objętą umową kredytową własność/współwłasność.
Czy jest możliwość, że właściciel będzie winny podatku dochodowego od nieruchomości w przyszłości?
Tak, jest taka możliwość. Jeśli właściciel zdecyduje się spłacać odwróconą hipotekę wcześniej, sprzedając dom na wolnym rynku z bardzo dużym zyskiem i zysk ten jest większy niż określony przez przepisy prawne to będzie konieczne zapłacenie podatku dochodowego za ten dom. Z tej przyczyny większość osób nie bierze takiej opcji pod uwagę.
Choć według najnowszych założeń odwrócona hipoteka może mieć wpływ pomoc socjalną, ponieważ suma otrzymana od kredytodawcy będzie traktowana jako przychód to trzeba mieć nadzieję, że ostatecznie zostanie to zmienione na korzyść beneficjentów.
Anulowanie umowy
Jeśli właściciel uzna, że odwrócona hipoteka nie jest jednak właściwą opcją dla niego, może z niej zrezygnować w ciągu 30 dni po zakończeniu procedur bez żadnych kar/ kosztów. Po 30 dniach rezygnacja też będzie możliwa, ale trzeba będzie rozliczyć się z bankiem z otrzymanych pieniędzy. Aby zrezygnować osoba korzystająca z odwróconej hipoteki będzie musiała powiadomić kredytodawcę w tym wypadku bank, pisemnie.