Pytania przed decyzją o odwróconej hipotece
Pytania, jakie należy sobie zadać przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z odwróconej hipoteki.
Jako że odwrócone hipoteki z dnia na dzień są coraz popularniejsze na świecie, American Association of Retired Persons (USA) zaproponowała kilka pytań, które starsze osoby powinny zadać sobie przez skorzystaniem z tego instrumentu finansowego.
Czy naprawdę potrzebujesz odwróconej hipoteki?
Większość z nas mogą ponieść emocje, gdy rozchodzi się o nasze pieniądze tak bardzo, że możemy stracić rachubę rzeczywistych kosztów. Jeśli dokonujesz remontu, renowacji swojego domu, chcesz wspomóc swój przychód lub marzysz o podróży dookoła świata, odwrócona hipoteka może być właściwą opcją dla Ciebie. Jeśli jednak planujesz inwestować swoje zyski, zastanów się dwa razy. Odwrócona hipoteka może być kosztowna w praktyce i szanse, by odzyskać koszty przez odsetki czy szacunki mogą być ograniczone.
Czy stać Cię na odwróconą hipotekę?
Choć odwrócona hipoteka jest doskonałym sposobem, by uzyskać dodatkowe przychody, wzięcie jej bez przeanalizowania tego, czy w moim wieku się na pewno opłaca może nie być najlepszym wyjściem. Duże koszty zamykające i produkt, który bierze pod uwagę długość życia pożyczkobiorcy sprawiają, że możesz nie uzyskać spodziewanej dywidendy z odwróconej hipoteki. Trzeba mieć na uwadze, że 100 000 złotych rozłożonych na 30 lat to znacznie mniej niż rozłożone na lat 15. Możliwe, że w wieku nawet 62 lat właściciel nieruchomości będzie musiał wrócić do pracy przed skorzystaniem z odwróconej hipoteki.
Czy to odpowiedni czas na odwróconą hipotekę?
W związku z wysokimi kosztami zamknięcia odwróconej hipoteki właściciel nieruchomości biorący pod uwagę skorzystanie z odwróconego kredytu hipotecznego, musi mieć solidny plan dotyczący tego jak długo planuje pozostać w swoim domu. Jeśli właściciel domu planuje przeprowadzkę – sprzedaż nieruchomości w ciągu najbliższych kilku lat, odwrócona hipoteka może stać się bardzo kosztowna. Dobrym pomysłem wówczas będzie sprawdzenie alternatywnych rozwiązań póki dom nie jest sprzedany.
Czy są alternatywy poza odwróconą hipoteką?
Polisa ubezpieczeniowa na życie może oferować lepsze rozwiązanie niż wytwarzanie kapitału z nieruchomości objętej umową odwróconego kredytu hipotecznego. Można na przykład wynająć część nieruchomości i mieć z tego dodatkowe pieniądze, czy też poprosić o pomoc finansową rodzinę. Można też zamienić mieszkanie na mniejsze i nadwyżkę odłożyć.
Czy rozumiesz czym jest odwrócona hipoteka?
Mechanizm odwróconej hipoteki jest bardzo prosty, jeśli zrozumiesz jej założenia. Jednakże każdy kredyt składa się z różnych elementów, i jeśli kredytobiorca nie rozumie niuansów swojego konkretnego przypadku, skutki mogą być tragiczne.
Oprócz odpowiedzi na powyższe pytania, nie wolno zapomnieć o tym, że istnieją odpowiednie regulacje prawne, które ustalają zasady i ograniczenia, by zminimalizować ryzyko zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy.
Jasno określone zasady założeń ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, dostosowane także do potrzeb i możliwości seniorów sprawiają, że odwrócona hipoteka będzie dla tej grupy odbiorców produktem najbardziej opłacalnym i zrozumiałym dla potencjalnego nawet starszego wiekiem kredytobiorcy. Jedną z takich zasad jest korzystanie z pomocy doradcy od odwróconej hipoteki, z którego usługi każdy powinien skorzystać przed wzięciem odwróconego kredytu hipotecznego.